ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 OC

ASUS on võtnud täielikult uue lähenemise 30 seeria kaartide puhul TUF seeriaga. Kõik vanad funktsioonid on eemaldatud ning TUF kui bränd on saanud taas käivituse. Kui varem oli TUF odavama järgu kaart, siis seekord tegu on hoopis teistsuguse pildiga. TUF väärib nüüd oma nime – graafikakaarti korpus on metallist, kasutaja saab valida kahe BIOSi vahel ja kaart omab tehasepoolset ülekiirenudust.

Ehitatud Nvidia GA102 GPU-le, mis on valmistatud Samsungi 8nm protsessorile, RTX 3080 sisaldab 8704 CUDA tuuma, 68 RT tuuma ja 272 Tensori tuuma. Nvidia enda 3080 töötab kiirusel 1710 MHz ning TUF Gaming OC võimendus kiiruseks on märgitud 1785 MHz, mis kindlasti ei tähenda, et kaart kõrgemale ei pürgi vaid just vastupidi tänu GPU Boost toele loodame näha kõrgemaid numbreid arvestades, et jahutus on massiivne. Mälu on kaardil kokku 10 GB, mis põhineb Microni GDDR6X mäludel võimaldades töötada 19 Gbps kasutades 320 bitist siini, mis kogusummana annab kokku ribalaiuseks 760 GB/s. Kõik see eelnev on viinud ASUSe kergitama graafikakaardi kogu energia kulu 320 W-lt 340 W-le – tõsti on mõnel vaja osta koos uue graafikakaartiga ka uus toiteblokk.

Nagu eelnevalt sai juba mainutud, siis TUF-i kaart ei tundu enam noo odav vaid võiks kuuluda ehitus ja tunnetus kvaliteedi poolest ROG seeriasse. Välimusest ei pruugi eemalt välja lugeda kvaliteeti kuna piltidelt on tavaliselt raske hinnata, kas köprus on metallist või plastikust. Kui kaarti käes hoides saab kindalt väida, et tegu on kvaliteediga. Ühesõnaga korpus on täielikult alumiinimust, mis tundub testmoodi lähenemine võrreldes eelmiste seeria kaartidega, kus on tavaks olnud näha plastikust disaini jahuti korpuse puhul. Plus punktid kindlasti ASUS-ele, kuna enamus selle klassi graafikakaarte kasutab veel plastikust ümbrist.

TUF seeriale on üle toodud ka Axial tehnoloogial põhinevad ventilaatorid, mis said tuntuks 20 seeria kaartidel. Võib küll jääda mulje, et ASUS on üritanud last natuke köiel lohiseda minnes sarnase disainiga, kuid tegelikult on ülesehitust veelgi parandatud isegi kui see esmapilgul silma ei jää. Väideldavalt on uus disain vaiksem ja võimeline liigutama rohkem õhku. Lisaks pöörleb keskmine ventilaator võrreldes teistega vastupidises suunas. Selline veider ventilaatorite ülesehitus peaks vähendama õhuvoolu turbulentsi.

Kui piltide pealt ei saa aimu kui suure kaartiga on tegu, siis mõõtmete poolest on kaarti suuruseks 299,9 x 126,9 x51,7 mm ühesõnaga tegu on kahe ja poole pesa suuruse disainiga – (ASUSe enda dokumentatsiooni on märgitud 2.7). Jahuti on natuke pikem kui räniplaat ning see on eesmärgipärane, et võimaldada kaardil suunata kuuma õhku korpuse ülesmisse ossa, et ventilaatorid suunaksid selle korpusest välja võrreldes eelmise generatsiooni ülesehitusega, kus kuuma graafikakaart jäi enda kuuma õhku taaskasutama. Kaardi tagus on sammuti tehtud alumiiniumist ning katab ära kogu räniplaadi. Lisaks on soovitatud kasutada endale meeldivat mehhanismi graafikakaarti toestamiseks ning mille tasuks isegi halkata mõtlema arvestades lillise raskusega mõjutab graafikakaart emaplaadi siini.

Ühenduspesade poolest tahab kaart saada voolu kahest kaheksa ühendusega toitekaablist ning millest tulenevalt on ka soovitatav toiteplokk võimsuseks 750 W.

Pildi väljundite poolest on võimalik leida kaoks HDMI 2.1 pesa ja kolm DisplayPort 1.4a pesa.

Rääkides jahuti võimsusest ja disainist on ASUS paigaldanud kaardile kaks jahutusplokki. Suurem, mis katab ära protsessori ja toiteahelad ning sekundaarne, mis on paigaldatud ainult mäludele. Sellist omamoodi lähenemist on huvitav näha eriti veel sellisesse klassi kuuluvast kaarist – me oleks oodanud sellist lähenemist ainult ROG seeriale. Kõik see paneb ASUE meie silmis palju paremasse valgusesse kui see oli 20 seeriga, kui jahuti ei muutunud pea, et üldse võrreldes 10 seeriaga. Kui iga hea asi järel tuleb ka natuke negatiivset.

Termopadjad, mis on kasutusel jahutiga on kohutavalt õhukese, mis ei ole just halb aga kui peaksid kunagi sattuma termopastat vähemata arvesta ka patjade väljavahetamist, kuna nad kipuvad rebenema kui sa väga ettevaatlikult ei lähene. Jahutuses on kuus 6 mm nikliga kaetud soojustoru, mis on ühendatud põhi jahutusplaadiga ning lisaks on olemas eraldi plaat ka toiteahelale.

Tulemused

Graafikakaardi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme/mänge:
• Control
• Death Stranding
• The Division 2
• Far Cry New Dawn
• Ghost Recon: Breakpoint
• Metro Exodus
• Middle Earth: Shadow of War
• Red Dead Redemption 2
• Shadow of the Tomb Raider
• 3DMark Fire Strike
• 3DMark Time Spy
• 3DMark Fire Strike Ultra
• 3DMark Port Royal

Testimine sujus ilusti, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi.

Control

Death Stranding

The Division 2

Far Cry New Dawn

Ghost Recon: Breakpoint

Metro Exodus

Middle Earth: Shadow of War

Red Dead Redemption 2

Shadow of the Tomb Raider

3DMark Fire Strike

3DMark Time Spy

3DMark Fire Strike Ultra

3DMark Port Royal

Kokkuvõte

Positiivne on näha sellises hinnaklassis sellist graafikakaarti. Kui mõni kahtleb kaarti vastu pidamisele suure pinge all, siis ei pea muretsema – vihje siis hiljutisele kondensaatorite draamale. – kaart toimib nii nagu vaja ja isegi paremini. Meie testide käigus ei toimunud ühtegi kokkujooksmist ega ebatavalist käitumist kaarti poolt. Küll tasuks kaaluda hea toiteploki muretsemisele, eriti kui on plaan üle kiirendada. Kaarti positiivseteks külgedeks on kahe BIOS valikuline ülesehitus, madal müratase, täis metallist korpus ning korralik tehasepoolne üle kiirendus.

ASUS TUF Gaming OC on väga kvaliteetne ning lükke muuta TUF brändi ülesehitust on hetkel ASUSel suurepäraselt toiminud, kui ainult emaplaadid saaksid ka nüüd samasuguse kvaliteedi, aga tagasi teema juurde. Hetkel on pea et võimatu midagi poelettidelt saada, seega MSRP hinna jutu võib kohe kõrvale jätta, aga kui see kaart ükskord peaks ilmuma ametliku hinnaga turule võiks kindalt kaaluda selle soetamisele.

Lisainfo

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 OC

sample-image

Similar Articles