ASUS ROG Strix B550-I Gaming

ROG Strix B550 Gaming seeria emaplaadid pakuvad funktsioonikomplekti, mida tavaliselt leidub kõrgema klassi ROG Strix X570 Gaming seerias, sealhulgas uusimat PCIe® 4.0. Energia edasikande ja tõhusa jahutusega on ROG Strix B550 Gaming hästi varustatud 3. põlvkonna AMD Ryzen ™ protsessorite käsitlemiseks. Omades edevat disaini ja intuitiivset ROG-tarkvaraga ROG Strix B550-I Gaming annab teile unistuste loomisel edumaa.

Emaplaadi tagant võib leida ühe Intel I225-V 2.5 Gigabite’i toega ühenduspesa, mis peaks olema tavakasutajale piisav. Rõõm on näha tootjaid paigaldamas emaplaatidele paremaid ühenduspesasid kui üks Gigabite ning seda sellepärast, et platvorm on võimas ja sellest saavad kasu need, kes võtavad platvormi kasutamiseks just tööjaama tagamõttega. Kõige ideaalsem oleks olnud näha viie Gigabite toega ühenduspesa, kuid see oleks samas tõstnud emaplaadi hinda ning 2.5G ühenduspesadega ruuterid on muutumas aina populaarsemaks võrreldes viie Gigabite toe ruuteritega. Ning lisaks on olemas ka traadita ühendus Wi-Fi 6 toega, mille ühenduskiirus on umbes 2.4 Gbps.

USB tugi on emaplaadil päris hea, omades kolme USB 3.2 teise generatsiooni Type-A ja ühte Type-C pesa ning lisaks sellele veel üks USB 2.0 pesa ja USB 2.0 Type-C pesa heli jaoks. Vanematest ühenduspesadest ei ole võimalik leida PS/2.

Sisemiste USB-e tugi on kasutajasõbralik – enamus RGB kontrollerid ja kõikühes vesijahutid kasutavad USB 2.0 pesasid. Omades ühte USB 3.2 teise generatsiooni ühte Type-C pesa ning lisaks sellele veel kahte esimese generatsiooni USB 3.2 pesa. Vanematest ühenduspesadest on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa.

Heli jaoks on tugi olemas kolme audio pesa abil ning olemas on ka optiline S/PDIF pesa. Kes rohkem tahab uurida, siis heli eest vastutab ROG SupremeFX võimaldades kasutada kaheksat heli kanalit. Vasak ja parem helikanal on eraldi kihtidel, et tagada puhas signaal. AI Noise-Canceling Microphone (AI Mic), mis välistab arukalt soovimatu taustamüra, et edasi kantaks ainult selge töö- või mänguhääl. Uus tehnoloogia kasutab kiibistikul põhinevat masinõpet, et filtreerida ja eemaldada teiste inimeste hääled ja ümbritsevad helid, nagu tuul või liiklusmüra. Nimetatud tehnoloogia on nüüd saadaval ASUS AI Noise Cancelling Mic Adapteris ja uusimates ROG-peakomplektides. ASUS AI Noise-Cancing Mic Adapter on maailma esimene integreeritud AI Mic-tehnoloogiaga USB-C -> 3,5 mm adapter. See ühendub 3,5 mm audiopistiku kaudu kõigi peakomplektidega, et pakkuda kasutajatele kristallselget kõnesidet. Sisseehitatud kiibistik haldab kogu helitöötlust, nii et adapter ei mõjuta sellega ühendatud mobiilseadme, arvuti või sülearvuti tööd. Vaid 8 grammi kaaluv AI mürasummutusmikrofoni adapter sisaldab eksklusiivset ASUS-i Hyper-Grounding tehnoloogiat, et vältida müratut heli elektromagnetilisi häireid. Teatud turgudel on see saadaval USB-tüüpi C -> Type-A adapteriga.

Pisikesed lisad mida meie tahaksime näha. Emaplaadil I/O kilp eelnevalt tootja poolt emaplaadi külge ehitatud – praktilise poole pealt ei anna midagi juurde. Vigade tuvastamiseks kahekohaline ekraan – lisa, mis on tänapäeval leitav kallimatel emaplaatidel. BIOS-i ja CMOS-i nuppud kasutaja elu kergemaks tegemiseks. Kõik need väikesed lisad kergitavad emaplaadi hinda, kuid oleksime tahtnud näha vähemalt ühte neist rakendatud nimetatud emaplaadil.

Pildi edastamiseks saab kasutada emaplaadi tagant leitavat HDMI pesa, mis toetab eraldusvõimet kuni 4096 x 2160, kuid seda ainult 30 Hz sagedusel. Lisaks HDMI pesale on olemas DisplayPort 1.2 pesa, mis toetab eraldusvõimet 4096 x 2304 ja 60 Hz värskendussagedust.

Pesasid on kokku üks – mida enamat ikka tahda nii väikslet emaplaadilt. Kõrvalmärkusne võib öelda, et ühte PCIE 16x pesa on võimlaik jagada pooleks, kui sul peaks olema isu pusida – ametlikult ei ole emaplaat nii mõeldud kasutamiseks. Põhi omadus B550 emaplaatidel on PCI Express 4.0 tugi, mille tooteid on hakanud järjest rohkem turule tekkima. AMD poole pealt on olemas graafikakaardid, mis on 4.0 toega, kuid tegelikus on, et kadu on üks kuni kaks protsenti võrreldes 3.0-ga. Kõike enam on nähe kiiruse kasvu andmesalvestite poole peale, kus kirjutamis ja lugemis kiirused on võrreldavalt suuremad.

Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poolest on kasutajal võimalus paigaldada kaks M.2 ketta ning neli SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 10 funktsioone. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne, võimaldades ülekiirendust kuni 5100 MHz, kasutades kahe kanali tehnoloogiat. Maksimaalselt toetab emaplaat 64 GBi, mida saab paigutada emaplaadil kahele olevasse pesasse olenemata, mis protsessoriga on tegu. Lisaks on toetatud veaparandusega mälud – mis on AMD poolt väga hea lüke, kuna nii mõnigi tööjama on tundnud vajadust ECC järele, Intel pakub seda tehnoloogiat ainult oma serveri protsessoritele. Kõrval märkusena võib mainida, et ECC on tööle saadud nii tavaliste Ryzen seeria protsessoritega, kuid ametlik tugi on ainult PRO seeria protsessoritele.

BIOS ja Programmid

ASUS omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis ASUS’e puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi üle kiirendamise vastu.

Ülekiirendamine

ASUS AI teeb automaatse (või manuaalse) üle kiirendamise kergemaks ja kiiremaks kui kunagi varem. Üle kiirendamine on tehtav nii Windowsi keskkonnas kui ka otse UEFI kaudu. Lisaks suudab AI jälgida temperatuure, ventilaatorite kiiruseid ning elektrinõudlust ja vajaduselt ventilaatoreid kiiremaks seada.

AMD Ryzen platvorm on selles mõttes mõnus, et tootja ei ole pannud kasutajale peale piiranguid ülekiirendamise osas. Kõik protsessorid, mis perekonda kuuluvad on ülekiirentatavad. Selline lähenemine on minu meelest mõistlikum kui teha kindlad protsessorid, millega saab ülekiirendada, kuna kõigil ei ole raha osta kõige võimsam protsessor, et saada osa ülekiirendamise maailmast. Ostes kõige nõrgema protsessori perekonnast on sulle ikkagi antud võimalus saada maksimum sellest protsessorist olenevalt, kas võitsid “lotoga” või mitte.

Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirile, testides emaplaadi vastu pidamist kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.

Tulemused

Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• Cinebench R20
• Cinebench R15
• Sandra Cryptography
• Sandra Memory
• 3DMark Fire Strike
• 3DMark Time Spy
• Rendering
• Games
• Üldine

Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast. 

Cinebench R20Cinebench R15Sandra Cryptography

Sandra Memory

3DMark Fire Strike

3DMark Time Spy

Rendering

Games

Üldine

Lisainfo

ASUS ROG Strix B550-I Gaming

sample-image

Similar Articles